پکیج روابط جنسی بهتر ، زندگی پایدارتر

پکیج روابط جنسی بهتر ، زندگی پایدارتر


بیماری های مقاربتی..هپاتیت آ

مدیر سایت
۱۸ آذر ۱۳۹۳
728 بازديد
چاپ این مطلب
ارسال به دوستان

بیماری های مقاربتی..هپاتیت آ

هپاتیت نوعی التهاب کبدی اس که می تواند توسط مشروبات الکلی یا برخی از داروها ایجاد شود، اما معمولا در اثر عفون ویروسی به وجود می آید. انواع مختلفی از ویروسها می توانند این بیماری را ایجاد کنند که روش بیماری زایی هرکدام متفاوت اس . نحوه ابتلا به این بیماری ویروس هپاتی آ (اچ آ وی) یکی از عمومی ترین عوامل عفونتزا در بسیاری از نقاط جهان اس و می تواند از طریق خوردن یا آشامیدن غذا ویا آب آلوده نیز سرای کند. این ویروس در مدفوع یاف شده و در صورت تماس مقدار اندکی از مدفوع فرد مبتلا به هپاتی آ با دهان فرد دیگر می تواند منتقل شود. این سخن بدان معنی اس که ویروس مذکور می تواند از طریق برخی فعالیتهای جنسی نیز انتقال یابد. رعای مسایل بهداش فردی و شستشوی کامل دستها می تواند خطر سرای این ویروس را به حداقل برساند. علایم و نشانه ها ممکن اس افراد بدون داشتن هیچ گونه علامتی، ناقل این بیماری به دیگران باشند. برخی از علایمی که ممکن اس بروز کند عبارت اس از: * داشتن کسالتی شبیه به سرماخوردگی مختصر و متوسط * تهوع و استفراغ * اسهال * بی اشتهایی * کاهش وزن * زردی یا یرقان (زرد شدن پوس و سفیدی چشمها، زرد تیره شدن ادرار و کمرنگ شدن مدفوع) * خارش پوس برخی از افراد هم ممکن اس به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کنند. آزمایشهای طبی برای تشخیص بیماری با انجام آزمایشهای خون پزشک می تواند وجود بیماری هپاتی آ را تشخیص دهد. وی برای کشف عامل عفون از شما سوالاتی نیز خواهد پرسید. مثب بودن نتیجه آزمایش خون به چه معناس ؟ مثب بودن نتیجه آزمایش خون می تواند معانی زیر را داشته باشد: عفون سابق: این بدان معنی اس که شما قبلا در معرض ویروس هپاتی آ قرار داشته و بدنتان آنرا از میان برده اس . به این ترتیب بدنتان دارای ایمنی طبیعی دربرابر ابتلای مجدد به این بیماری اس . عفون فعلی: هنگامی که علایم بیماری هپاتی آ در فردی ظاهر می شود احتمال آنکه در هفته های پیش از آن، ویروس این بیماری به دیگران نیز سرای کرده باشد وجود دارد. بنابراین پزشک برای جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری پرسشهایی از شما خواهد پرسید. در صورتیکه این ویروس به دیگران هم منتقل شده باشد، پزشک برای کاستن از شدت علایم بیماری برای آنها آمپول تجویز می کند. بسیاری از نشانه های بیماری هپاتی آ پس از گذش چند هفته برطرف می شود، اگرچه برخی از افراد ممکن اس تا ماهها بعد احساس خستگی در خود حس کنند. به احتمال کم، امکان بروز آسیب های مزمن به کبد وجود دارد. منفی بودن نتیجه آزمایش خون به چه معناس ؟ این نتیجه به این معنی اس که شما تاکنون در معرض این ویروس نبوده و بالتبع از ایمنی در برابر آن برخوردار نیستید. چنانچه در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته باشید پزشک به شما توصیه می کند که خود را در برابر آن واکسینه نمایید. تشخیص و درمان عفون هپاتی آ معمولا شدید نیس اما گاهی باعث التهابات شدید کبدی می شود که سبب بستری شدن فرد
۸
در بیمارستان می شود. واکسیناسیون با تزریق واکسن هپاتی آ در بازو می توان به مدت یکسال دربرابر این بیماری ایمن شد. تزریق آمپول ثانوی در سال در برابر این بیماری ایمنی ایجاد کند. غالبا ایمن سازی در برابر این بیماری در مورد ۱۱ ماه بعد می تواند تا۱۱ تا ۶مدت افرادی انجام می شود که قصد مسافرت به کشورهای آلوده از نظر هپاتی آ را دارند. چنانچه اخیرا در معرض تماس با ویروس این بیماری قرار گرفته اید می توانید برای جلوگیری از پیشرف آن خود را واکسینه نمایید. مصرف مشروبات الکلی برای مبتلایان به بیماری هپاتی آ فوق العاده خطرناک اس . پزشک به شما توصیه های تغذیه ای مناسب و پیشگیریهای لازم برای جلوگیری از سرای بیماری به دیگران را خاطر نشان خواهد کرد.
هپاتیت ب هپاتی نوعی التهاب کبدی اس که می تواند توسط مشروبات الکلی یا برخی از داروها ایجاد شود، اما معمولا در اثر عفون ویروسی به وجود می آید. انواع مختلفی از ویروسها می توانند این بیماری را ایجاد کنند که روش بیماری زایی هرکدام متفاوت اس . نحوه ابتلا به این بیماری ویروس هپاتی ب (اچ بی وی) که بسیار مسری اس ، شیوع زیادی در سرتاسر نقاط جهان دارد. روشهای سرای این ویروس عبارت اس از: * انجام فعالیتهای جنسی (بدون کاندوم) نافذ (یعنی ادخال آل در مهبل، مقعد یا دهان) با همسر مبتلا. همچنین انجام آمیزش جنسی با کسی که خون آلوده به این بیماری به وی تزریق شده اس . * استفاده مشترک از سرنگ یا دیگر لوازم تزریقی با فرد آلوده * استفاده از وسایل غیر استریل برای خالکوبی، حجام یا طب سوزنی * سرای از مادر به کودک که عمدتا هنگام تولد رخ می دهد. واکسینه کردن کودک هنگام تولد از سرای هپاتی ب به وی جلوگیری می کند. *تزریق خون آلوده به این ویروس (در انگلستان تمامی خونهای تزریقی از نظر وجود این ویروس تح آزمایش قرار می گیرد). علایم و نشانه ها گاهی ممکن اس هیچ نوع نشانه ای از این بیماری در فردی ظاهر نشده اما با این وجود وی ناقل ویروس آن به دیگران باشد. علایمی که ممکن اس این بیماری از خود نشان دهد عبارتند از: * داشتن کسالتی شبیه به سرماخوردگی مختصر و متوسط * تهوع و استفراغ * اسهال * بی اشتهایی * کاهش وزن * زردی یا یرقان (زرد شدن پوس و سفیدی چشمها، زرد تیره شدن ادرار و کمرنگ شدن مدفوع) * خارش پوس برخی از افراد هم ممکن اس به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کنند. % تا ۱بسیاری از افراد بالغی که دچار ویروس هپاتی ب می شوند کاملا بهبود یافته و تا آخر عمر در برابر آن ایمن می شوند. بین % از این دسته از افراد ناقل مزمن این بیماری می شوند، این بدان معنی اس که آنها ویروس این بیماری را به دیگران منتقل ۱۱ خواهند کرد و کبدشان نیز ممکن اس دچار آسیبهای مزمن شود. چنانچه کودکان به ویژه نوزادان دچار این بیماری شوند احتمال آنکه ناقل مزمن آن شوند زیاد اس . اگر شخصی چند سال مبتلا به ویروس هپاتی ب باشد ممکن اس دچار عوارض زیر شود: * هپاتی مزمن * التهاب کبد * سرطان کبد آزمایشهای طبی برای تشخیص بیماری با انجام آزمایشهای خون پزشک می تواند وجود بیماری هپاتی ب را تشخیص دهد. وی برای کشف عامل عفون از شما سوالاتی نیز خواهد پرسید.
۹
مثب بودن نتیجه آزمایش خون به چه معناس ؟ مثب بودن نتیجه آزمایش خون می تواند معانی زیر را داشته باشد: عفون سابق: این بدان معنی اس که شما قبلا در معرض ویروس هپاتی ب قرار داشته و بدنتان آنرا از میان برده اس . به این ترتیب بدنتان دارای ایمنی طبیعی دربرابر ابتلای مجدد به این بیماری اس . عفون فعلی: این به معنی آن اس که شما حامل ویروس هپاتی ب بوده و می توانید آن را به دیگران سرای دهید. همچنین شما در معرض خطر بیماری کبدی مزمن قرار داشته و بهتر اس برای انجام دیگر معاینات به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید. از نتیجه مثب آزمایش می توان با انجام آزمایشهای دیگر و مراجعه به متخصص مطمئن شد. برای تشخیص میزان تاثیرگذاری هپاتی ب بر روی کبد و تجویز بهترین روش درمان، ممکن اس نیاز به برداشتن نمونه کوچکی از باف کبد باشد (باف برداری یا بیوپسی کبد). منفی بودن نتیجه آزمایش خون به چه معناس ؟ این نتیجه نشان می دهد که شما تاکنون در معرض این ویروس نبوده و بالتبع از ایمنی در برابر آن برخوردار نیستید. چنانچه در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته باشید پزشک به شما توصیه می کند که مجددا آزمایش را تکرار کرده و خود را در برابر آن واکسینه نمایید. تشخیص و درمان چنانچه التهاب کبد شدید نباشد بسیاری از افراد به درمان نیاز پیدا نمی کنند. در صورتیکه نیاز به درمان التهاب کبد داشته باشید برای مداوای کامل به یک مرکز تخصصی معرفی خواهید شد. ماه می توان دس کم به مدت پنج سال دربرابر این بیماری ۶ تا ۳ واکسیناسیون با سه بار تزریق واکسن هپاتی ب در زمان ایمن شد. با اتمام تزریق واکسنها آزمایش خون گرفته شده تا از کارآیی واکسنها اطمینان حاصل شود. سال در برابر این بیماری ایمنی ایجاد کند. غالبا ایمن سازی در برابر این ۱۱ ماه بعد می تواند تا ۱۱ تا ۶آمپول ثانوی در مدت بیماری در مورد افرادی انجام می شود که قصد مسافرت به کشورهای آلوده از نظر هپاتی آ را دارند. چنانچه اخیرا در معرض تماس با ویروس این بیماری قرار گرفته اید می توانید برای جلوگیری از پیشرف آن خود را واکسینه نمایید. مصرف مشروبات الکلی برای مبتلایان به بیماری هپاتی آ فوق العاده خطرناک اس . پزشک به شما توصیه های تغذیه ای مناسب و پیشگیریهای لازم برای جلوگیری از سرای بیماری به دیگران را خاطر نشان خواهد کرد. چنانچه وجود بیماری هپاتی ب در شما تایید شد توصیه می شود که به طور مداوم آزمایش خون انجام داده و تح معاینه قرار گیرید. از مصرف مشروبات الکلی اجتناب نمایید. ممکن اس پزشک به شما توصیه کند که غذاهای کم چرب و کم نمک مصرف کنید. به منظور جلوگیری از سرای ویروس، برای انجام فعالیتهای جنسی نافذ از کاندوم استفاده کنید. همسرتان در صورت ایمن نبودن در برابر این بیماری باید واکسینه شود. پزشک به شما توصیه های لازم از قبیل عدم استفاده مشترک از مسواک یا تیغ موتراشی را برای جلوگیری از انتقال این ویروس به دیگران خواهد گف . همواره باید به خاطر داش که استفاده از کاندوم هنگام آمیزش جنسی، خطر سرای بیماریها و عفونتهای مقاربتی را کاهش می دهد.


کلمات کليدي:

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نام شما:
ایمیل:
سایت: